„Генетичната еволюция при кучетата има паралели с това, което е открито при хората“, казва еволюционният генетик Питър Саволайнен. Поради споделената еволюционна история, кучетата сега притежават до 30 копия на гена AMY2B – доказателство, че храносмилането на нишестето в растенията е записано в тяхното ДНК. Начуете повече
Паралели между кучетата и човешката еволюция: как земеделието промени храненето на кучето
По отношение на храненето, много бързо се приравняват вълци и домашни кучета. Вълците ядат месо, следователно кучетата трябва да ядат месо, нали? Изглежда достатъчно просто.
Оказва се, предположението, че кучетата са месоядни, може да не е истина. Знаем, че вълците и кучетата не са генетично идентични, така че как това се отразява на храненето им?
Опитомяване на кучета и еволюция
Според Science, кучетата вероятно са били опитомени преди 15 000 години. По това време хората са били ловци и вероятно са хранили себе си и своите кучешки другари предимно с месо. С развитието на селското стопанство преди около 12 000 години хората започват да ядат все повече нишесте (т.е. растителни храни), не е изненадващо, че започват да правят това и с техните кучета.
„Генетичната еволюция при кучетата върви успоредно с това, което е открито при хората“, казва Питър Саволайнен, еволюционен генетик от Кралския технологичен институт в Стокхолм, който изучава тази промяна.
Сравнявайки геномите на различни видове кучета, както домашни, така и диви, Ерик Акселсон и неговите колеги от Университета в Упсала в Швеция откриха, че кучетата имат от 4 до 30 копия на ген – Amy2B -, който помага за усвояването на нишестето, докато вълците обикновено имат само две копия на този ген. Всъщност палеонтологът Морган Оливиер извади ДНК от 13 древни екземпляра от кучета и вълци и установи, че четири от тези кучета имат повече от осем копия на Amy2B. Тези кучета са на възраст между 7000 и 5000 години.
И какво означава всичко това за нашите домашни любимци?
Развитието на селскостопанските практики преди много хиляди години води до петкратно увеличаване на броя на гените за усвояване на нишесте при домашните кучета. Тези кучета могат да храносмилат и да се възползват отлично от растителни храни благодарение на паралелната си еволюция с хората. Техните нужди от хранителни вещества се различават доста от вълците, които нямат еволюционното предимство да се адаптират към растителна диета.
Днес ветеринарните лекари, компаниите за хранене на домашни любимци и потребителите откриват ползите на растителна диета за кучета. Последните проучвания показват, че кучетата могат не само да оцелеят, но и да процъфтяват на растителни храни, ползи за здравето са много, точно както при хората преминали към веганска диета.