Може ли моето куче да бъде веган?
Веганизмът съществува от десетилетия и хората, които са възприели начина на живот за себе си, често се чудят дали и техния домашен любимец също може да се възползва от диета без месо.
Накратко, да. С правилна, регулирана диета вашето куче може да бъде веган и да извлече ползите от веганството. Всъщност едно от най-дълго живеещите кучета в света, Брамбъл, доживява пълноценно до малко повече от 25 години. То остана активно през целия си живот и да, то беше веган куче.
Имайки предвид това, има доста неща, които собствениците на домашни любимци трябва да са наясно, преди да приемат веган диета. Тялото на вашето куче се нуждае от голямо количество хранителни вещества и е задължително да се уверите, че те получават необходимите витамини и добавки, за да живеят дълъг и здравословен живот. Самият преходен период може да бъде доста дълъг, но не е необходимо да е стресиращ.
Разлики между вегетарианска и веганска диета
Важно е собствениците на кучета да са запознати с няколко факта и подробности, преди да преминат към храна за домашни любимци. Бързото търсене в Google ще доведе до няколко статии, които използват вегетарианска храна за кучета и вегански диети взаимозаменяемо. Въпреки че, вегетарианската и веганска диети имат сходства, имат и съществени разлики.
Вегетарианската и веганската храна за кучета не съдържа и месо. Въпреки това, вегетарианската диета все още може да има животински продукти като яйца и мляко, докато веган диетата не може да включва животински продукти.
За щастие има доста много подходящи за веганите храни, които са безопасни и вашето куче може да се наслаждава на веган диетата.
Някои от тези храни включват: спанак, леща, ориз, броколи, моркови, киноа, определени видове фасул (забележка: бобът може да причини газове при кучетата – използвайте боб умерено)
Освен това е изключително важно да се консултирате с вашия ветеринар, ако вашето куче има някакви здравословни проблеми. Ние от Veggedog знаем, че искате това, което е най-добро за вашето куче и преминаването към веганска диета е ключова стъпка. Въпреки това е наложително собствениците да направят прехода информирано, когато са добре запознати с хранителните нужди на кучето си и как да ги задоволят.
Предимства на веганският режим на хранене
Както хората, така и кучетата могат да извлекат ползите от веганството, стига диетите им да имат подходящ баланс на хранителни вещества и добавки. Докато кучетата се възприемат широко като месоядни, те всъщност са всеядни. С други думи, е възможно хранителните им нужди да бъдат посрещнати с диета на растителна основа.
Всъщност са известни следните ползи, които придружават веганската диета:
- Намаляване на алергиите
- Намалени проблеми с кожата
- Регулиране на теглото
- Подобряване на лошия дъх
Отново тези ползи идват само ако веганската диета е балансирана и отговаря на индивидуалните нужди на кучето.
Разрушаване на митове и проверка на факти за веганската храна за кучета.
Има много митове и погрешни представи за веганството. Факт е, че самото веганство не е „лошо“ или нездравословно. Има обаче липса на познания за диетата и цялостна грижа за здравето, когато става въпрос за това да не знаем как да подготвим добре балансирана, хранително пълна веганска диета. Нека да разгледаме набързо някои от тези митове и да обясним защо определено мислене може да не е напълно точно.
Кучетата се нуждаят от месо, за да оцелеят
Това всъщност не е точно така. Медиите се стремят да ни убедят, че вълците и кучетата са тясно свързани, но това не означава, че приликите им са идентични. Кучетата се развиват от над 10 000 години. Домашните кучета са се променили достатъчно и са възприели различен генетичен компонент, който им е позволил да използват хранителни продукти на растителна основа, без да изпитват нуждата от месо.
Месо = Протеин
Вярно е, че кучетата се нуждаят от протеин за оцеляване. Въпреки това източникът на протеини не е необходимо да идва от месото. Всъщност има много хранителни източници, които са безопасни за нашите четириноги приятели, които изобщо не съдържат месо. Например, бобът и грахът съдържат високи нива на протеини.
Веганството не е здравословно
Това е една от най-големите погрешни схващания относно веганската диета. Веганските кучета могат да бъдат също толкова здрави, колкото и месоядните кучета, стига техният прием на хранителни вещества да се следи отблизо. Само защото хранете кучето си с месна диета не гарантира тяхното здраве, също като храненето срастителни храни не означава, че здравето на вашето куче ще се влоши. Добре балансираният хранителен прием е наложителен, независимо от това каква диета прилагате.
Ветеринарите вярват, че веганските диети са нездравословни
Това също е мит. Ветеринарите имат различни мнения. Разбира се, техните мнения включват медицински изследвания и наблюдения. Точно както лекарите ще имат собствени мнения за това дали пациентите им трябва да имат определени навици на живот, така и ветеринарните лекари могат да имат различни мнения. Ако вашият ветеринарен лекар не е съгласен с веган диета, това не означава, че веганството е лошо. Въпреки това, изслушайте внимателно защо не биха избрали веган диета за вашето куче. Вашето куче има проблеми със здравето? Теглото им е в несъответстве с нормите или вече има съществуващи заболявания?
Веганството е жестокост към животните
Наистина не разбираме защо това е толкова говорена тема. Все пак е така, така че смятаме, че трябва да го обсъдим. Веганството не е по никакъв начин форма или способ за формиране на жестокост към животни. Много собственици на домашни любимци възприемат веган начин на живот поради собствена конкретна причина, било то културна, здравословна, религиозна и пр. Тези хора със сигурност не са зли собственици на домашни любимци и трябва да работим, за да се освободим от тази злощастна заблуда.
Рискове от веганството за кучетата
Да, има рискове, които идват както с веганска, така и с вегетарианска диета. Всеки път, когато вашето куче не получава хранителните вещества, от които се нуждае тялото им, последиците могат да станат страшни …и то бързо. Ето няколко рискове, с които собствениците на домашни любимци трябва да са наясно.
- Неадекватен общ прием на протеин
Кучетата, които приемат по-малко от 25 грама протеин на 1000 препоръчани калории, се считат за недостатъчен общ прием на протеини. Това е от особено значение при диетите, приготвени в домашни условия. Ето защо ние не препоръчваме диети, които вие сами си измисляте. Те могат да доведат до Дисбаланс на някои амино и мастни киселини, по-специално таурин и L-карнитин.
- Дефицит на витамини
По-специално витамини като: B витамини, калций, фосфор, желязо.